הירהורים על אירגון הבית והחיים 20  אירגון הזמן או החפצים

ד"ר בשמת אבן-זהר

 

חלק מאיתנו מתמודדות עם בעיה של בלגאן בבית, אבל אין להן בעיה להגיע בזמן לפגישות או לנהל את היום. אחרות מרגישות שהזמן בורח להן בין האצבעות ואין מסגרת לחיים, אבל הבית נראה די מסודר והן לא מחזיקות חפצים מיותרים.

עם שני האתגרים האלה אנחנו מתמודדות באותה צורה:

אנחנו מפרקות גם את הזמן וגם את הבית ליחידות קטנות, ועושות בהם סדר.

את העקרונות האלה אפשר ליישם על כל דבר: על הגינה, על המשרד בעבודה, על המכונית.

את הזמן אנחנו מפרקות ליחידות של שנים, חודשים, שבועות וימים: יש דברים שנעשה באופן יומיומי, כמו להתלבש עד הנעליים, לסדר את המיטה ולהעביר "ויש" בשירותים כל בוקר, להכין את התיק למחר ולהבריק את הכיור כל ערב. יש דברים שנעשה באופן שבועי, כמו רשימת קניות כל יום ראשון, קניות כל יום שני, ספרייה כל יום רביעי, ברכת הבית השבועית כל יום חמישי. יש דברים שנעשה באופן חודשי, כמו הקדשת השבוע לחדר השינה לצורך פינוי חפצים מיותרים ממנו, ונקיונו. יש דברים שנעשה רק כמה פעמים בשנה, כמו החלפת בגדי חורף-קיץ.

גם את הבית אנחנו מפרקות ליחידות של איזורים (איזור הכניסה ופינת האוכל, איזור המטבח, איזור האמבטיה ועוד חדר בבית, איזור חדר השינה, איזור הסלון), ובכל איזור אנחנו מפרקות את הטיפול בו עם כיוון השעון מהדלת. פירוק נוסף הוא: לפי מדפים או מגירות בודדים (לא נעבוד על כל שולחן הכתיבה, אלא נפתח רק מגירה אחת ונוציא ממנה דברים מיותרים, למשל. רק בסוף בסוף נוציא את מה שנשאר, ננקה ונסדר). ופירוק אחר הוא: רשימת הניקוי המפורטת של כל חדר, שאנחנו יכולות לבנות בהדרגה, וכך לנקות לפי הרשימה בצורה שמפרקת את המשימה הגדולה והענקית של "לנקות את הסלון" לשורה של סעיפים קטנים: לנקות את המנורות, לנקות את מסגרות התמונות, לשאוב את הספה, לשטוף את הרצפה.

כשיש רשימה כתובה, שאפשר לשלוף כל חודש ולעבוד לפיה, הכל מסודר לנו לפני העיניים, ואפשר לסמן V ליד כל סעיף שסיימנו ולהרגיש תחושת הישג!

זוהי השיטה.

לפרק כל משימה לחלקים קטנים, בגודל שמתאים לנו.

לעשות כל פעם רק חלק, וכך באופן עקבי נגיע לכל הבית ולאט לאט, בהדרגה, בקצב שלנו, נפנה את כל איזורי הבית מדברים מיותרים, נברך אנשים אחרים בשפע שתופס לנו מקום בבית ורובץ לנו על הלב כאבן שאין לה הופכין, וגם נגיע לנקות כל דבר בבית בזמנו.

לא להתפזר – כי יש לנו רשימה ויש לנו טיימר, והם משאירים אותנו ממוקדים במשימות.

די לפרפקציוניזם – כי לא צריך לעשות "ה-כ-ל" בבת אחת.

די לכתוב... אני הולכת לבצע את המשימה הבאה שלי להיום! (-:

באהבה,

בשמת