הירהורים על אירגון הבית והחיים 91  לבנות את השבוע

ד"ר בשמת אבן-זהר

 

אחת מצורות האירגון המסורתיות התבססה על חלוקה של השבוע לימים קבועים. עד לפני שלושים שנה בערך, החלוקה הזאת המשיכה והתקיימה כמעט בכל הבתים גם בארץ שלנו. איפה היא התבלגנה? כשיש סופרמרקטים בכל מקום, והם פתוחים שבעה ימים בשבוע, כשלכולם יש מכונית או גישה למכונית ואפשר לקפוץ לקניות אפילו בשבת או בחצות הלילה, כשלכולם יש מכונת כביסה ואפשר לעשות כביסה בכל שעה, כשיש מייבש כביסה ואת כבר לא תלויה יותר במזג האוויר, וכו' וכו' – פתאום אנחנו כבר לא תלויים בגורמים חיצוניים כמעט לסדר השבוע שלנו.

לסדר השבוע הישן היו סיבות טובות שהיו מעוגנות במציאות של התקופות הקודמות: אצל היהודים – מנקים לכבוד שבת המלכה, כמובן. לכן יום הניקוי הוא חמישי או שישי, לפני שבת. מבשלים לכבוד שבת, וכל ההכנות חייבות להסתיים לפני כניסת השבת – לכן גם בבתים חילוניים השתמרה המסורת של בישול לשבת, והתבשילים לשבת. החנויות נסגרות מוקדם בימי שישי (שבת כבר אמרתי?), ולשבת קונים חלה ועיתון של סופשבוע – זה הכתיב שוק ביום שישי, וכן הלאה. כשלא היו מכונות כביסה בבתים היה "יום כביסה" וכל מי שיכלה להרשות לעצמה גם היתה מזמינה כובסת לעזרה, מה שעוד יותר הכריח היצמדות ליום קבוע.

אז אצלנו, זה התבלגן.

לא לגמרי: אם אנחנו עובדות, אז יש לנו סדר שבוע קבוע: בימי העבודה את קמה בשעה מסוימת, יוצאת מהבית בשעה מסוימת, חוזרת בשעה מסוימת. אם יש לך ילדים שצריך להביא או לקחת למוסדות חינוך, אז יש שעה שהגן מתחיל ויש שעה שלוקחים את הילדים מהגן. אם יש לך ילדים בחינוך ביתי (-: אז יש מפגשים וסיורים של החינוך הביתי, וכמובן לילדים בכל סוגי החינוך יש לרוב חוגים או פעילויות אחרות וגם הן מכתיבות לנו לוח זמנים.

אם כן, יש לנו פתח קטן, שדרכו נוכל להיכנס, ולהרחיב אותו לכדי סדר שבוע קבוע. בשיטת פליי ליידי, נתחיל בקטן, ונבנה בצעדים קטנים את הסדר שלנו, כהרגל שיהפוך לאט לאט למשהו קבוע.

 

בשלב הראשון אני מציעה לצייר טבלה של שבוע, הכי פשוטה. לקחת דף, ולסמן שורות כך:

 

ראשון

שני

שלישי

רביעי

חמישי

שישי

שבת

 

 

 

 

 

 

 

בשלב השני, נרשום בטבלה את הדברים הקבועים שמתקיימים אצלנו ממילא. למשל אצלי זה נראה ככה:

 

 

ראשון

שני

שלישי

רביעי

חמישי

שישי

שבת

בוקר

מפגש חינוך ביתי

 

 

סיור לימודי

 

 

 

אחה"צ

חוג

חוג

 

חוג

ספרייה

חוג

 

 

אלה הדברים הקבועים שלנו: מפגשי הבוקר בחינוך הביתי, החוגים אחרי הצהריים (הספרייה והחוג באותו בניין, ולכן החלפת הספרים בספרייה הולכת יחד עם החוג של הילדה. בידקו אם גם אצלכן יש דברים קבועים באותו המקום: האם הסופרמרקט הוא בדרך הביתה מהגן? האם אפשר לטפל בניירת כשמחכים במשך שלושת רבעי שעה מחוץ לחוג של הילד הקטן?).

 

בשלב השלישי, נכניס לטבלה הזאת רק דבר אחד שחשוב לנו מתוך הדברים העיקריים שצריכים להיכנס לסדר השבוע. מהם הדברים האלה? ראשית, "ברכת הבית השבועית" שאני עדיין אוהבת לכנות בשם "יום ניקוי הבית" אף על פי שאני כבר לא עושה "ניקיון יסודי של כל הבית" בבת אחת. כמה שנים לקח לי להבין, שבעצם כבר מזמן בחרתי את יום הניקוי השבועי שלי. מאז ומתמיד זה היה יום חמישי! אני, כמו ישראליות רבות, עדיין מרגישה צורך "לנקות לקראת שבת", כמו אמות-אמותי, ולא מרגיש לי טבעי לנקות דווקא בראשית השבוע. זה היה החלק שהיה לי הכי קשה בשיטה של פליי ליידי: לא התחברתי לשנייה אחת לרעיון לנקות את הבית ביום שני בבוקר... בשבילי זה סתם יום. רק לנוצרים המצחיקים האלה (-: יום שני מתחיל את השבוע חחח.

 

אני מתערבת איתך שגם אצלך, רוב הסיכויים שמכל הימים, את הכי מתחברת ליום חמישי או יום שישי בתור היום "להעביר סמרטוט מהיר על החלקים שרואים בבית". אז תחליטי כבר! או שלא תחליטי, סתם תעתיקי ממני, מה רע? (אגב, אני כן מכירה אחת שמנקה בימי ראשון. כי בשבת הבעל בבית, וביום ראשון היא צריכה לשקם את הריסות השבת... (-: ).

 

אני מזכירה, שזה מה שעושים בברכת הבית: שמים טיימר על עשר דקות והולכים לטאטא את הבית, רק מסביב לרהיטים, הכי מהר שמצליחים. ציפצף? גמרנו, מה שהספקת הספקת, ומה שלא – בשבוע הבא. שמים שוב טיימר על עשר דקות, והולכים לנגב אבק. שוב: מה שהספקת עד צלצול הגונג – ודי! אחרי זה, מעבירים סמרטוט רצפה, רק מסביב לרהיטים, מה שהספקת בעשר דקות. עשר דקות להבריק מראות ודלתות (פליי ליידי מבריקה דלתות, כי יש לה כלב שמשאיר טביעות כפות. אני לא עוברת על הדלתות, ומראות יש לי רק שלוש בכל הבית, והילדים רבים על הכיף לשחק בשפריצר ובסמרטוט ככה שזה לא על חשבון עשר הדקות שלי...), עשר דקות לזרוק עיתונים (אנחנו לא קוראים עיתונים בבית, רק באינטרנט, אז חסכנו עוד עשר דקות), עשר דקות לרוקן את כל פחי האשפה (אצלנו כל יום זורקים את הפח שבמטבח, אז מדובר רק בסל הניירות) ולבסוף עשר דקות להחליף כלי מיטה (יכול לקחת יותר אם יש עשר מיטות בבית... אצלי ביום חמישי אני מכבסת את כל המצעים והמגבות,  ובערב מחזירה הכל יבש למקום).

 

עוד דברים לשבץ בסדר השבועי, בהדרגה, ורק אחרי שהקביעה הקודמת כבר הפכה להרגל קבוע: ניקוי המקרר, הכנת רשימת הקניות השבועית, חשבונות הבית, הקנייה השבועית, השקיית עציצים, סידורים, השקיית הגינה אם יש, ניקוי המכונית, פינוי הארנק/התיק מדברים שמצטברים בו (אם זה לא הרגל יומיומי), בילוי זוגי, הכנת התפריט השבועי.

כדאי שיהיה היגיון בסדר הזה. למשל, ביום ראשון אני מנקה את המקרר וכך גם מעדכנת את רשימת הקניות, כי ביום שני בבוקר אני עושה את ההזמנה מהמשק האורגני (לפי רשימת הקניות הקבועה, ולפי העידכון לפי מצב הבית). הנה לדוגמא טבלה חלקית:

 

 

ראשון

שני

שלישי

רביעי

חמישי

שישי

שבת

בוקר

מפגש חינוך ביתי

הזמנת קניות

 

סיור לימודי

ברכת הבית

 

 

אחה"צ

חוג

חוג

 

חוג

חוג

 

 

 

ניקוי המקרר

 

 

ספרייה

מים לעציצים

 

 

 

רשימת קניות

 

 

 

מצעים

 

 

אם את רק מתחילה, אני מזכירה לך: לא לקפוץ מעל הפופיק! רומא לא נבנתה ביום אחד! צעדים של תינוק!

קודם כל תתחילי ממה שכבר יש. תסתכלי בסיפוק בעובדה שיש לך כבר סדר קבוע משלך! אחרי זה תכניסי רק פריט אחד – אני מציעה שזה יהיה יום הניקוי השבועי ואני מציעה את יום חמישי. זהו.

למה זה טוב לנו?

כי זה נותן לנו שלווה. כי זה מרגיע. כי זה מכניס ריתמוס בחיים. כי זה טוב לילדים, אם יש לנו. כי זה בונה לנו מסגרת לחיים, שאנחנו צריכות. כי זה יעשה לנו טוב על הלב. בדוק!

באהבה –

מבשמת