הירהורים על אירגון הבית והחיים 17  מחברת החשבונות

ד"ר בשמת אבן-זהר

 

בעקבות בקשות, החלטתי לפרט מהי "מחברת החשבונות" שלי, איך היא בנויה, ואיך אני מנהלת אותה. אצלי זה במחברת, אצל אחרים זה בגיליון אקסל, או כל שיטה שעובדת.

אני משתמשת במחברת משבצות 40 דף של דפתר, הכי פשוטה וזולה.

במחברת שלי יש דף לכל חודש. כל חודש משתרע על צמד דפים באותה פתיחה: עמוד ימני ועמוד שמאלי.

את הקוים אני משרטטת בסרגל ובעיפרון.

 

בעמוד ימני - טבלה עם עמודות לכרטיסי האשראי שלי ושל בעלי.

בטבלה 8 עמודות לפי הפירוט שלהלן: עמודת תאריך (2 משבצות), עמודת פירוט (8 משבצות), עמודת אגורות (משבצת), עמודת שקלים (2 משבצות), קו חזק, ועוד פעם עמודת תאריך, פירוט, אגורות, שקלים. 4 העמודות הימניות, בחצי הדף הימני - הכרטיסים שלי (רושמת תאריך, תיאור, וסכום). 4 העמודות הבאות, בחצי הדף השמאלי - הכרטיס שלו (תאריך, תיאור וסכום).

עכשיו הוספתי גם הוצאות במזומן בחלק אחר של אותו הדף.

בשורת הכותרת כתוב השם שלי והסיכום מעל העמודות שלי, השם שלו והסיכום מעל העמודות שלו.

 

בעמוד השמאלי - טבלה לחשבון הבנק.

עמודות לתאריך, תיאור, מינוס, פלוס, שווה. בעמודת המינוס - רושמים הוצאות. בעמודות הפלוס - רושמים הכנסות. בעמודת השווה - יתרה. פירוט: בעמודת התאריך 2 משבצות, בעמודת התיאור 9 משבצות, עמודת הפלוס מחולקת למשבצת אחת לאגורות, 4 משבצות לשקלים, עמודת המינוס מחולקת למשבצת אחת לאגורות, 4 משבצות לשקלים, עמודת השווה מחולקת כנ"ל. יש שורת כותרת שבחלקה הימני (בערך מעל עמודות התאריך והתיאור) כתובים החודש והשנה: "מאי 2007", ומעל שלוש העמודות האחרונות מסומן: - + =  קצר וברור.

בעמודת המינוס למשל נרשמות ההורדות של כרטיסי האשראי – אותו הסכום שרשום בסיכום של העמוד הימני. מכאן אפשר להבין, שהעמוד הימני רושם את הקבלות שיורדות בעמוד השמאלי. זה אומר שאני רושמת בצד ימין את מה שקניתי בחודש הקודם, כי אני רושמת לפי החודש שבו זה משולם ולא לפי החודש שבו זה נקנה.

לדוגמא, אם בעמוד השמאלי יירשמו התנועות בחשבון בחודש פברואר, אז בעמוד הימני יירשמו הקניות באשראי בינואר. כי אלה קניות שירדו בפברואר אף על פי שנעשו בינואר.

 

בעמוד השמאלי יירשמו:

- המשכורות שנכנסות (תאריך ההפקדה לבנק, שם מקבל המשכורת, פירוט הסכום).

- כל הורדה של כרטיסי האשראי (כל כרטיס בשורה נפרדת: "ויזה – בשמת", "ויזה – רני").

- הוצאה מכספומט

- כל חשבון שירד בהוראת קבע בשורה משלו (טלפון, חשמל, אגרת טלביזיה, הפקדה חודשית לחיסכון)

- כל צ'ק שנתנו

- כל צ'ק שהפקדנו

וכן הלאה. בקצרה: כל התנועות בחשבון הבנק. אני רושמת ומשווה לדפי החשבון של הבנק, ובודקת שהיתרה שאני חישבתי תואמת ליתרה שהבנק חישב. כיוון שאני רושמת ומחשבת קדימה, אני יכולה להעריך את ההוצאות שלנו, ולהגדיל את החיסכון במידת האפשר.

 

למשל, לקניית תלושים לפסח בעבודה של בעלי עשיתי חשבונות בפברואר, כמה כסף יעמוד לרשותנו בראשית אפריל לצורך הקנייה. ולפי הסכום שאפשר היה לפנות בביטחון, הוא הזמין תלושים.

 

אחרי שאני בודקת מול החשבון שמגיע מכרטיס האשראי, אני משמידה וזורקת את כל הקבלות, חוץ מאלה שאני שומרת לצורך סוגים שונים של אחריות וכדומה.

למשל: קבלות על מכשירים שבאחריות - לתיק של תעודות אחריות והוראות שימוש.

קבלות על תרומות - יחד עם קבלות אחרות על תרומות מאותה שנת מס, לצורך דו"ח שנתי למס הכנסה אם יהיה (הקבלות האלה יהיו בתיק החשבונות, זה התיק שבו גם נשמרים חשבונות החשמל, הטלפון, המים, הארנונה, הגז, ועד הבית, אגרת הטלביזיה וכו' השוטפים).

קבלות על בגדים ונעליים - שומרת זמן סביר, בתוך המחברת, כל עוד יחליפו או יתקנו לי (בעקבות שלושה מקרים שונים בשנה האחרונה, שבהם התגלו תקלות בבגדים ונעליים שכובדו על ידי החנות וזיכו אותי במלוא הכסף או בתיקון על חשבונם).

 

"משמידה" פירושו, שאני קורעת את הקבלות לקרעים ושמה בגיגית עם מים. כשהניירות הופכים לסחבה אני מועכת אותם לגוש ומשליכה לפח האשפה. כך אף מזייף כרטיסים לא יוכל להשתמש בהעתקי הקבלות שלי כדי לגנוב ממני. אני מודעת לכך, שיש לי סטנדרטים גבוהים של "ביטחון שדה", אבל אני גם רואה לעיתים קרובות שוברים מושלכים ברחוב ועליהם פרטים אישיים של אנשים, מספרי חשבון ומספרים של כרטיסי אשראי. ואפילו בלי לראות טלביזיה אני יודעת כמה רמאויות יש, ואיך תוכניות כמו "כלבוטק" חושפות ללא הרף את תמימותם ובורותם של אנשים בנושאים אלה.

 

אני מקווה שהפירוט הזה יהיה לעזר.

באהבה,

בשמת